На 83-годишна възраст, след дълго боледуване, почина известният журналист и телевизионен водещ Иван Гарелов, който ще остане в съзнанието на българските зрители с незабравимата си фраза „Часът и мястото на срещата са известни“. Новината за неговата смърт беше съобщена от „Пирогов“, където Гарелов беше приет по спешност след инцидент, станал през юли, докато работеше върху новата си книга на морето. Травмата се оказа фатална, и въпреки усилията на лекарите, Гарелов не успя да се възстанови.
Биография
Иван Гарелов е роден на 6 февруари 1943 г. в село Смилец, област Пазарджик. От младежка възраст той проявява интерес към журналистиката, което го насочва към Софийския университет, където завършва специалност журналистика. В този период младият Гарелов започва да гради основите на своята дълга и успешна кариера в медиите.
Кариера в Българската национална телевизия (БНТ)
През 1972 г. Иван Гарелов прави първите си стъпки в Българската национална телевизия (БНТ), където започва като репортер. Само няколко години по-късно той става водещ на политическо-информационното предаване „Панорама“ – позиция, която заема в продължение на 21 години. През този период Гарелов се утвърждава като една от най-авторитетните и разпознаваеми фигури в българската журналистика. Неговият стил на водене, съчетан с непоколебимата му ангажираност към истината и обективността, го превръщат в символ на професионализъм.
Гарелов активно участва в събитията около Възродителния процес, включително насилственото изселване на етническите турци през лятото на 1989 г. Неговите репортажи от границата стават ключов елемент от медийното покритие на тези събития, макар и впоследствие да породят противоречиви реакции. Въпреки политическия натиск, Гарелов успява да запази своята журналистическа обективност.
Едно от другите значими начинания на Гарелов в БНТ е създаването на вечерното публицистично предаване „Екип 4“, което бързо се утвърждава като любимо за широката публика. В този период той затвърждава репутацията си на иновативен и ангажиран журналист, който не се страхува да поставя неудобни въпроси и да разглежда спорни теми.
Преминаване към Нова телевизия и по-късни проекти
През 2000 година Иван Гарелов прави преход към Нова телевизия, където заема позицията на ръководител на „Новини и актуални предавания“. Тази нова глава в кариерата му обаче се оказва краткотрайна – само година по-късно, през септември 2001 г., Гарелов е освободен от поста си. Въпреки този обрат, той продължава да бъде активен в медиите и през 2004 г. започва да води телевизионната игра „Вот на доверие“ по бТВ. Предаването става много популярно, но през 2006 г. то е свалено от ефира.
През 2011 г. Гарелов става съосновател на „Кръг 11“ – организация, създадена с цел да подкрепя телевизионната журналистика в България. Една от основните инициативи на „Кръг 11“ е учредяването на годишните награди за телевизионна журналистика „Свети Влас“, които бързо се утвърждават като престижно събитие в медийните среди. В същата година Иван Гарелов получава и наградата V.I.P. перо от агенция V.I.P. Communication – признание за неговия принос към развитието на българската журналистика.
През 2012 г. той стартира собствен уебсайт – garelov.com, където споделя своите виждания и анализи по актуални теми. Между 2013 и 2014 г. Гарелов, заедно с Елена Йончева, води предаването „Оригиналът“ по ТВ7. Това е пореден пример за неговата непрекъсната ангажираност към журналистиката и стремежа му да остане в крак с времето и новите медийни формати.
Политически ангажименти и медийно съветничество
През 2017 г. Иван Гарелов заема позицията на медиен съветник в правителството на Огнян Герджиков. В тази роля той влага своя дългогодишен опит в сферата на комуникациите, за да помогне на правителството да се справи с различни политически предизвикателства. Въпреки усилията му, след няколко месеца той е освободен от поста. По-късно, в интервю за „Панорама“, Гарелов разкрива, че освобождаването му е било инициирано от тогавашния премиер Бойко Борисов.
През същата година Гарелов се кандидатира за поста генерален директор на БНТ. Неговата кандидатура получава подкрепа от редица обществени и културни дейци, сред които писателят Антон Дончев, историкът Божидар Димитров, и много други видни личности. Въпреки сериозната подкрепа, конкурсът е спечелен от Константин Каменаров.
Въпреки това, Гарелов продължава да играе активна роля в обществените дела и през 2022 г. става сътрудник на председателя на Комисията по културата и медиите в XLVII народно събрание, Тошко Йорданов. Този ход отново подчертава неговия дълбок ангажимент към медиите и политическия живот в България.
Агентурно минало и проверката на Комисията по досиетата
През 2008 г. името на Иван Гарелов става обект на дискусии, свързани с неговото агентурно минало. Комисията по досиетата разкрива, че между 1967 и 1969 г. Гарелов е работил в Първо управление на Държавна сигурност и по-късно е продължил да сътрудничи на службите като нещатен агент. Под псевдонима „Талев“, той е участвал в различни разузнавателни мисии, включително квалификационен курс в СССР през 1968 г. Проверката на Комисията има за цел да разкрие миналото на хората, заемали ръководни постове в БНТ, и тази информация води до противоречиви реакции в обществото.
Заключение
Иван Гарелов ще бъде запомнен като една от най-значимите фигури в българската журналистика. Със своите многобройни постижения, той оставя след себе си дълбоко наследство, което ще вдъхновява бъдещите поколения журналисти. Гарелов беше не само свидетел на ключови моменти в българската история, но и активен участник в тях, като винаги се стремеше към обективност и професионализъм. Неговата работа, изпълнена с предизвикателства и успехи, го превърна в символ на свободната и независима журналистика в България.
Следете новините в блог-сайта ни.
Последвайте ни и във Фейсбук.